Menas! Meno galerija, kultūros naujienos, menininkai, meno parodos, paveikslai, meno istorija, tapyba, fotografija, keramika, skulptūra, grafika

Šiandien darbų: 497

Meno skaitiniai

Grižti į sąrašą
Meno enciklopedija KITAIP: REINAS van REMBRANTAS
2009 Sausio 14, 11:01

Meno enciklopedija KITAIP: REINAS van REMBRANTAS

Reinas van Rembrantas (1606-1669)

Olandų tapytojas, grafikas. Vienas žymiausių pasaulio dailininkų. Sukūrė apie 800 paveikslų, 300 ofortų ir 2000 piešinių. Kūriniai pasižymi dideliu gyvenimo pažinimu, raiškiu dramatizmu ir psichologizmu. 1642-1669 sukūrė daug figūrinių kompozicijų, jose Biblijos temas traktavo kaip kasdienio gyvenimo scenas; nutapė portretų, autoportretų.

Po 1656 nutapė brandžiausias religines, biblines kompozicijas. Rembranto kūryba, nesuprasta jo amžininkų, tik XIX a. buvo pripažinta tobuliausiu realistinio meno pavyzdžiu.

Talentingas malūnininko sūnus ir kepėjo vaikaitis studijavo dailę gimtajame mieste Leidene, vėliau Amsterdame. 1631 dvidešimt penkerių metų visam laikui apsigyveno sostinėje ir netrukus išgarsėjo kaip geriausias miesto portretistas. Po trejų metų vedė turtingą įpėdinę Saskiją. Vedybos atvėrė jam kelią į aukštuomenę ir aprūpintą gyvenimą. Saskija nebuvo graži, tačiau per ją Rembrantas pateko į elegantišką turtuolių sluoksnį.

Užsakymai pylėsi kaip iš gausybės rago, dailininkui netruko turtingų mokinių. Nemokėdamas tvarkyti piniginių reikalų, Rembrantas gyveno labai išlaidžiai, aistringai kolekcionavo brangius meno, antikvarinius, juvelyrinius dirbinius. Dėl to nuo 1639 metų nuolat turėjo finansinių rūpesčių. 1665 metais garsus užsienyje, bet šalyje nevertinamas dailininkas bankrutavo. Jo namas ir kitas turtas buvo parduotas varžytinėse.

Saskija mirė trisdešimties metų, išsekinta gimdymų ir kasdienių namų rūpesčių. Ji paliko mažą sūnelį Titų, kuris vienintelis iš keturių vaikų sulaukė brandaus amžiaus. Testamente buvo įrašyta sąlyga: jei Rembrantas vestų antrą kartą, netektų Saskijos turto pajamų. Formaliai Rembrantas šią sąlygą įvykdė, tačiau nevengė moterų draugijos. Praėjus dvidešimčiai metų po Saskijos mirties dailininkas, kuriam mirtinai prireikė grynų pinigų, pardavė žmonos kapą puošusį antkapį.

Dar dvi moterys, jo namų tarnaitės, buvo pavergusios genialaus dailininko širdį, bet dėl Saskijos testamente išdėstyto reikalavimo nė vienos iš jų jis negalėjo vesti.
Nors iš tikrųjų gyvenime Rembrantas negerbė moterų, savo kūriniuose tapydavo jas kaip deives. Jo aktai spinduliuoja švelnų erotiškumą ir jausmingumą

Atgal Į viršų